مصاحبه آزمون دکتری

چگونه در مصاحبه دکتری قوی ظاهر شویم؟

در طرح جدید وزارت علوم میزان تأثیر مصاحبه ۵۰ درصد، و۵۰ درصد نیز آزمون تعیین‌کننده خواهد بود. تغییر میزان تأثیر مصاحبه از ۷۰ درصد به ۵۰ درصد موجب شد تا اساتید با دقت و حساسیت بیشتری مصاحبه را برگزار کنند، تاکیفیت داوطلبین ورود به دانشگاه ها مطلوبتر باشند .

بی شک اساتید، میزان دانش و سطح علمی فردی را که مقاله و ترجمه ای چاپ و ارائه میدهند، متوجه می‌شوند. مثلاً در سال‌های گذشته افرادی بودند که قادر به مکالمه ی زبان انگلیسی نبودند اما برای رزومه خود ترجمه ارائه داده‌ دادند.

یکی از بهترین راهکارها برای افزایش رزومه علمی ارائه کتاب در روز مصاحبه می باشد. کتابی که خودتان تالیف کرده باشیدومرتبط با رشته تحصیلی شما باشد . بهترین راه برای تالیف یک کتاب مرتبط ، تبدیل پایان نامه ی ارشد شما به کتاب می باشد.

البته کمی تغییرات جزئی در متن کتاب و عنوان آن الزامی است . عنوان کتاب اگر همان عنوان پایان نامه ی شما نباشد بهتر است.

البته نباید از اهمیت مدرک زبان در جدول امتیاز دهی غافل شد، مدارک زبانی مانند MSRt و EPT و IELTS و TOLIMO و … که در جدول امتیاز دهی برای آن تا ۸ نمره در نظر گرفته شده است.

معمولاً سؤالاتی در خصوص پایان نامه ی داوطلب، نمرات بعضی از دروس وی، انگیزه‌اش از ورود به آزمون دکتری و حتی شغل، و مرتبط بودن کار وی مطرح می‌شود.

حتما تلاش کنید که در هر واحد دانشگاهی که دعوت به مصاحبه می شوید در مورد همان دانشگاه و استادید آن اطلاعاتی کسب کنید و اشراف لازم در مورد کتب، مقالات، ترجمه و موضوعات مورد پژوهش اساتید را داشته باشید .بهتر است مقاله‌ها و فعالیت‌های اساتید را رصد کنید و مطالب مورد توجه و تحقیق آنها را شناسایی کرده و با دست پر وارد مصاحبه شوید.

تمرین کنید که خودتان را در مدت ۲ دقیقه به شکل کامل معرفی کنید . هدفتان را از تحصیل در مقطع دکتری بیان کنید ،گاهاً دیده می‌شود برخی از داوطلبین با رویکردی وارد می‌شوند که وقتی می‌خواهند علاقه و تسلط خود را نشان دهند ،شروع به انتقاد از رشته و بیان مشکلاتش می‌کنند . داوطلب باید بداند افرادی که در مقابل او نشسته‌اند خودشان اساتید این رشته‌ها هستند و این رویکرد اصلاً مناسب نیست و به نوعی ((زیره به کرمان بردن))میشود.

تسلط علمی بسیار مهم است. بهتر است داوطلب به مطالب پایه‌ای و تئوری‌های اصلی و جدید در هر رشته آشنا باشد. همچنین به متون تخصصی رشته خود مسلط باشد. به هر حال کسی که قرار است دانشجوی دکتری شود باید توانایی‌های متفاوت و بیشتری نسبت به دیگران داشته باشد.

رعایت آداب اجتماعی بسیار مهم است . فرد باید بداند که به او ، به‌ عنوان یک دانشجوی دکتری نگاه خواهد شد پس باید ظاهری آراسته و موجه داشته باشد.

فضای مصاحبه‌ها به یک سبک و شکل است اما شاید برخی دانشگاه‌ها اندکی با هم در جزئیات متفاوت باشند. معمولاً سه یا چهار استاد در هر اتاق روبه‌روی فرد نشسته‌ و سؤالات مختلفی می‌پرسند. اما در کلیات مشترک هستند.

امید است با استفاده و بهره مند شدن از تجارب کسب شده  شاهد توفیقات روزافزون شما عزیزان باشیم.